"Nemoc, Šílenství, Smrt, to jsou andělé, kteří bděli nad mojí kolébkou a provázeli mě po celý život"

Nightwish - Dark Passion Play

23. září 2007 v 21:27 | Charlizee |  Vykládání o..
Album, na který jsem čekala se zatajeným dechem je tady :D Nápovědy v podobě singlů Eva a Amaranth sice napověděly, ale moc neprozradily..

No a včera to přišlo - vážně to album mám doma a musím říct, že je svým způsobem velkolepé, ale taky vzhledem k tomu, co jsem četla o věnování rozpočtu ve Sparku, je to adekvátní ;) Nemůžu si pomoct a musím napsat své dojmy :)
Co mě okamžitě zaujalo byla první skladba a její délka necelých čtrnáct minut. Sice jsem čekala, že se objeví i delší skladby, ale ne hned na začátku.. V každém případě ta skladba má osobitý a nečekaný spád.. :p
Hned druhá je píseň Bye bye Beautiful. Musím se přiznat, že i přes mou 'mrzkou' znalost angličtiny jsem docela dobře porozuměla refrénu a bylo jasno.. Nutno podotknout, že jsem našla nějaký článek, kde se psalo, že tenhle song je o bývalé zpěvačce Tarje.. A i přesto, že se v něm psalo o tom, že členové skupiny vůči ní necítí nenávist, já z toho songu cítím určitým způsobem zášť - hlavně z toho textu..
Amaranth, Cadence of her last breath a Eva už znám z dřívějška.. Docela zajímavé, pružné, ale oproti předešlým dvěma mi přijdou málo výrazné..
Nebyla jsem si jistá, jestli jsem se nezbláznila, ale v Master passion greed jsem neslyšela zpívat Anette, ale jen Marca. Trošku se to odklání od 'běžného' stylu skupiny a vcelku mě to překvapilo.. Ale když to vezmu kolem a kolem, song je parádní.. Ale když se do toho trochu zaposlouchám, mám takový matný dojem (když si odmyslím orchestr, sbor a podobné efekty), že poslouchám Korn.
Pak stejně jako na jiném albu přichází písničky, které jsou sice super, ale člověka na první poslech nezaujmou (tedy aspoň u mě v tuhle chvíli nevedou) - Sahara, Whoever brings the night, For the hearth I once Had..
Při songu The Islander se mi tak trochu vybaví rozbouřené Skandinávské pobřeží a vikingská loď pohupující se do rytmu.. Vysoké vlny ji omývají a stateční Vikingové urputně zápolí s tímto nezkrotným živlem.. A když se konečně dostanou do bezpečí domova, bouře ustane a oni se sesednou u ohně a zpívají si písně o svých činech.. Fakt příjemný song.. ;)
Last of the wilds bych tak trochu přirovnala k předchozí písni, ale není v ní takový klid.. Tady si spíš představuju bitvu a podobně - čemuž by i lehce odpovídal název.. Instrumentální song, takže na koncech se ho určitě fanoušci nedočkají, pokud se skupina nerozhodne s sebou přibrat orchestr na turné.. Ale jinak paráda.. Zvedne to náladku.. ;)
7 Day to the wolves mi přinesl na co jsem čekala - duet Marca a Anette.. Chvíli vás nechám v napěti, než se dozvíte, jaký na mě udělal dojem.. Tak ještě chvíli.. Ok.. Už můžu? Jste dost napjatí? Ještě ne? Nebo snad jo? Ok.. Tak tedy takhle - podle mě to zní dost dobře.. Slyšela jsem názor, že Anette by neměla šanci přeřvat Marca, ale myslím si, že jim to k sobě ladí celkem dobře ;)
Meadows of heawen je typická uzavíračka a ty mě nikdy nějak extra nebraly.. ;)
Ok.. Dost o mých jednotlivých dojmech - přichází celkový pohled na věc..
Na začátku jsem se lekla, že snad album bude plné pecek, naštěstí mě přesvědčilo o tom, že jsou tam jak špičkové, tak průměrnější skladby, jak to většinou bývá, což je podle mě dobře.. Takže bych ho ohodnotila devíti body z deseti, kdyby bylo na mě hlasovat.. :)
Co mě fakt dostává je, že v některých písních opravdu cítím takové ty 'skandinávské' rysy, i když možná nechtěné.. Ale mě se to líbí..
Trošku mě tam mrzí ten orchestr..
Co se týče Anette - má mých všech deset prstů..
Celkem vzato jsem spokojená..
Budu ráda i za váš názor ;)
text: © Charlizee
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 crue crue | 24. září 2007 v 17:56 | Reagovat

tak tohle album se ještě neslyšela tak nemůžu moc soudit.....u nás ho ještě nemají, jinak na kolik tě vyšlo?;) Ale k věci Bye bye Beautiful, neznamená to náhodou něco jako sbohem krásko nebo něco v tom smyslu? No tak tu ironii by si pánové mohli odpustit, nebýt Tarji rozhodně by nebyli tam kde sou.......Jinak při poslechu alb to většinou mívám tak že se mě první líbí ty songy které už znám z dřívějška ale pak mi přijdou víc "na chuť " ty které neznám a pak je poslouchám furt dokola....... no nic to cd si rozhodně pořídím ale kde vzít vatu..............

2 Charlizee Charlizee | E-mail | Web | 24. září 2007 v 18:07 | Reagovat

ups :D no abych řekla pravdu - nejsou penízky, takže originál nemám :(

jj je to Sbohem krásko.. jo dotáhla je daleko, ale viděla sem rozhovor s Tuomasem a ten reportér se ho zrovna ptal na ten song a on říkal něco ve smyslu, že je to pro něj hodně depresivní song a že tím nemyslel nic zlého.. a že s Tarjou to byly krásné časy, ale že jsou pryč.. chudák měl slzy v očích, když se ho na to zeptal.. bylo mi ho líto :(

ale s tím poslechem alba to máme nastejno..

co se týče poslechu - jestli si to chceš prozatím stáhnout, zkus metalandrock.net - je to parádní fórum, kde jsou i odkazy na upload..

3 crue crue | 22. října 2007 v 13:44 | Reagovat

ještě k tomu Bye bye Beautiful. Slyšela sem to a taky viděla klípek. Já tam necítím zášt ale spíš výsměch a ironii. To mě celkem naštvalo. Nevím třeba to nepsal Tuomas nebo pánové prostě neví co chcou.

4 Andy Andy | Web | 3. ledna 2009 v 16:53 | Reagovat

No, nevim, líbí se mi jen pár písní, ale to je asi tak všechno, nevim proč, ale Anette moc nemusim, jsem asi přece jenom upjatá....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama